Błędy w systemach zewnętrznych czujek ruchu

Pozornie może się wydawać, że zewnętrzne czujki ruchu stanowią idealne zabezpieczenie domu, bo wykrywają intruza już wokół budynku. Niestety jest wiele czynników, które sprawiają, że takie czujki mogą stać się większym problemem dla użytkownika systemu, niż faktyczna korzyść z ich posiadania.


Poniżej opisuję kilka z nich:

1. Brak doświadczenia projektanta / instalatora

Klient nie musi się znać - od tego jest projektant i instalator. Oni mają mieć wiedzę i doświadczenie. Mają tak zaprojektować oraz wykonać system, aby był skuteczny i nie sprawiał problemów. Handlowcy z agencji ochrony nie mają praktycznego doświadczenia - często nie są w stanie zaproponować skutecznego systemu zewnętrznej ochrony.

2. Oszczędzanie na ilości czujek

Dla prawidłowego działania zewnętrznych czujek ruchu nie należy ustawiać ich na maksymalną czułość (zasięg). Przy maksymalnej czułości czujka niby wykrywa ruch na większą odległość (choć im dalej, tym gorzej z tym wykrywaniem), ale blisko czujki czułość jest tak wysoka, że byle co może wzbudzać alarm. Korzystniej jest zamontować więcej czujek z mniejszym zasięgiem. Jest to droższa opcja, ale zapewnia lepsze wykrywanie intruza i większą odporność na fałszywe alarmy.

3. Oszczędzanie na jakości czujek

Wybór najtańszych czujek zewnętrznych, to proszenie się o problemy. Takie czujki będą się załączały od byle czego generując masę fałszywych alarmów.

4. Lokalizacja czujek bez uwzględnienia przyszłej aranżacji terenu wokół budynku

Często czujki montowane są już na etapie budowy domu, gdzie nie ma jeszcze pomysłu na zagospodarowanie terenu wokół domu. Finalnie może to doprowadzić do sytuacji, gdzie system zewnętrzny traci sens, bo po montażu systemu pojawiają się dodatkowe elementy, które albo tworzą dziury w ochronie (np. dobudowana wiata, czy drewutnia zasłaniająca pole wykrywania czujki) albo pojawiają się krzewy i drzewa w ogrodzie, które poruszane wiatrem generują fałszywe alarmy.

5. Wybór rodzaju zewnętrznych czujek bez uwzględnienia zwierzęcia domowego

Czyli znowu mamy sytuację, że system jest zamontowany i później pojawia się np. pies, który urzęduje na zewnątrz domu.

Nie uwzględniając tego na etapie projektowania systemu czujek zewnętrznych narażamy się na fałszywe alarmy generowane przez naszego pupila i w efekcie przestajemy z tego systemu korzystać.

6. Brak funkcji antymaskingu, czyli wykrywania zasłonięcia lub zamalowania czujki przez intruza

Antymasking jest bardzo pożądaną funkcją czujek zewnętrznych, bo co nam z systemu, który łatwo można obejść przez zasłonięcie czujki szmatą lub zamalowanie sprayem? Taka próba powinna być wykryta i osobno zasygnalizowana w systemie.

7. System zewnętrzny bez zastosowania powiadomienia użytkownika i bez monitoringu wideo

Zadziałanie systemu poza wywołaniem alarmu i ewentualnie powiadomieniem ochrony powinno powiadomić użytkownika np. komunikatem SMS o zadziałaniu konkretnej czujki. Wówczas posiadając zdalny podgląd z kamer może on natychmiast zweryfikować taki alarm. Ponad to przy fałszywych alarmach użytkownik może przeglądając nagrania sprawdzić, co powoduje fałszywe alarmy (np. ptaki lub kot sąsiada).