Mechaniczne zabezpieczenie domu

W tym wpisie przedstawiam informacje dotyczące zabezpieczeń mechanicznych domu, czyli okien i drzwi wejściowych.


Planując system ochrony naszego domu przed włamaniem, nie można zapomnieć o odpowiednich zabezpieczeniach mechanicznych.

Czym są zabezpieczenia mechaniczne – są to:

 • drzwi i zamki
 • okna i okucia (zamknięcia) okienne
 • okna dachowe i wyłazy
 • szyby
 • brama garażowa
 • sejfy

Odpowiedni dobór tych zabezpieczeń ma kluczowe znaczenie w całym systemie ochrony domu.


System alarmowy nie zastąpi solidnych zabezpieczeń mechanicznych


System alarmowy powinien współpracować z zabezpieczeniami mechanicznymi. Na nic się zdadzą antywłamaniowe drzwi i okna, czy rolety, jeśli system alarmowy nie będzie wykrywał próby siłowego pokonania tych zabezpieczeń mechanicznych. Można mieć zamontowane w domu solidne, atestowane drzwi, antywłamaniowe okna, ale jeśli system alarmowy nie wykrywa, jak intruz zaczyna się do nich dobierać, to takie zabezpieczenia tracą sens, bo ich ciche pokonanie jest tylko kwestią czasu i użytych narzędzi. Odwrotnie tak samo – na nic się zda dobry system alarmowy, jeśli zabezpieczenia mechaniczne nie powstrzymają intruza na jakiś czas. 


Zatem jak mechanicznie zabezpieczyć dom?


1. OKNA

Mając na uwadze obecne sposoby w jaki złodzieje dostają się do domów, w zabezpieczeniu okien najważniejsze jest okucie, czyli system zamykania okna oraz odpowiednia klamka.


Standardowe okucie jest bardzo łatwe do pokonania. Złodziej otwiera takie okno w kilkanaście sekund. Na rysunkach poniżej jest pokazany przekrój okna ze standardowym okuciem. Rolki okucia przy podważeniu okna łomem wyskakują z zaczepów i okno otwiera się.

Zwykłe okucie bez zabezpieczeń antywyważeniowych

Przy podważeniu łomem rolki wyskakują z zaczepów

W okuciu antywyważeniowym rolki są tak wykonane, że blokują się w zaczepach co zdecydowanie utrudnia wyważenie okna,

bo przy podważaniu, rolki nie wyskakują z zaczepów. Na rysunkach poniżej pokazany jest przekrój okna z okuciem antywyważeniowym. Rolki okucia blokują się w zaczepach (miejsca zaznaczone żółtymi kółkami).
Okucie z zabezpieczeniem antywyważeniowym

Rolki w formie grzybków blokują się w zaczepach

Proponuję rozważyć okna z okuciami minimum klasy 1 lub mocniejsze klasy 2 i 3.

Im wyższej klasy okucie, tym więcej grzybków blokujących okno i trudniej je wyważyć.

Schemat okucia okiennego z grzybkami antywyważeniowymi w ilości zależnej od klasy okucia


Okno wyposażone w okucie antywyważeniowe musi posiadać również odpowiednią klamkę. Klamka, to też ważny element zabezpieczenia, bo uniemożliwia otwarcie okna na wiele sprytnych sposobów (np. przesuniecie łomem lub wkrętakiem jednej z rolek, a tym samym wszystkich rolek okucia i odblokowanie okna, albo wywiercenie małego otworu w ramie okna i otwarcie klamki). Proponuję zamontować klamki okienne z przyciskiem blokującym lub zamkiem. Przewagą klamki z przyciskiem, nad klamką z zamkiem jest to, że ona jest zawsze zablokowana. Aby można było ją obrócić, trzeba najpierw nacisnąć przycisk. W klamce z zamkiem trzeba albo wcisnąć zamek, albo obrócić kluczyk (w zależności od modelu klamki). Z doświadczenia wiem, że po kilku miesiącach już nikomu się nie chce zamykać zamków w klamkach i dlatego klamka z przyciskiem jest lepsza. W oknach dwuskrzydłowych klamka w oknie uchylnym powinna być z przyciskiem, a w drugim skrzydle z zamkiem (aby złodziej nie otworzył sobie drugiego skrzydła wkładając rękę przez uchylone okno. Nie należy zostawiać kluczyka w klamce. Dobrym patentem jest przyklejenie np. na parapecie małego magnesu i zostawianie kluczyka na tym magnesie – wówczas nie trzeba go szukać.


Klamki okienne z przyciskiem

Klamki okienne z zamkiem

W tarasowych drzwiach podnoszono-przesuwnych typu HS warto zamontować zamek z tzw. wkładką jednostronną, tzw. połówkową, czyli widoczną tylko od wewnątrz. Bez zamka złodziej może stosunkowo łatwo otworzyć takie drzwi.
Jeśli w budynku już są zamontowane okna bez zabezpieczeń antywłamaniowych, można rozważyć doposażenie okien w takie zabezpieczenia. Można zlecić specjalistycznej firmie wymianę okuć na antywyważeniowe oraz zlecić oklejenie zwykłych szyb specjalną folią zwiększającą odporność szyby na rozbicie.

Można też zamontować proste i stosunkowo tanie dodatkowe zamknięcia do okien, które utrudniają wyłamanie, czy otwarcie w inny sposób.

Przykładowe DODATKOWE zamknięcia okienne

Proponuję również zastosować pakiety szybowe z zewnętrzną szybą laminowaną klasy P2 lub mocniejsze klasy P4.

Szyba laminowana, to dwie warstwy szkła przedzielone kilkoma warstwami folii PVB i trwale połączone w autoklawie pod wpływem wysokiego ciśnienia i temperatury. Taka szyba jest bardzo odporna na wybicie, a jeśli już pęknie, to folia PVB i tak utrzymuje pęknięte kawałki szkła. Trzeba użyć naprawdę dużej siły, żeby pokonać taki pakiet szybowy. Dodatkową zaletą takich pakietów szybowych jest lepsze wyciszenie.

                    Konstrukcja szyby laminowanej

             Pakiet szybowy z szybą laminowaną

Do okien połaciowych (dachowych) również są klamki z zamkiem oraz dodatkowe blokady z zamkiem, które w prosty sposób można zamontować do każdego okna połaciowego.2. DRZWI ZEWNĘTRZNE

Drzwi zewnętrzne mogą być wykonane z drewna, stali, aluminium lub PCV. W zabezpieczeniu drzwi ważny jest nie tyle materiał,

z których są wykonane, co osprzęt drzwi, czyli:

 • zamki
 • wkładki bębenkowe zamków
 • rozety ochronne na wkładki zamków
 • zawiasy
 • zabezpieczenia antywyważeniowe
 • zamki elektromotoryczne i systemy dostępu bez klucza

ZAMKI

Dobrym zabezpieczeniem do drzwi drewnianych, aluminiowych i PCV są zamki listwowe. Zamek listwowy, jest to konstrukcja wielopunktowo blokująca drzwi po stronie klamki. W zależności od klasy zabezpieczenia taki zamek ma od trzech do pięciu punktów blokujących. Warto, aby taki zamek posiadał dodatkowy zamek górny, który pełni funkcję zamka dziennego. Wówczas taki zamek od wewnątrz posiada gałkę i służy jako prosta blokada otwarcia drzwi. Przy wychodzeniu z domu oraz na noc należy kluczem zamykać zamek główny.


Drzwi drewniane wyposażone w wysokiej klasy zamek listwowy i zabezpieczenia antywyważeniowe po stronie zawiasów.

Podobnie działa zamek rozporowy w drzwiach stalowych, gdzie bolce zamka wysuwają się w wielu kierunkach.

WKŁADKI BĘBENKOWE

W zamkach powinny być zamontowane wkładki bębenkowe z atestem klasy C. Są one odporne na różnie manipulacje, wyłamanie czy rozwiercenie wkładki oraz posiadają taki klucz, który jest trudny do skopiowania (np. przez odcisk klucza)

ROZETY OCHRONNE

Każda wkładka bębenkowa powinna być zabezpieczona rozetą ochronną. Rozeta osłania z zewnątrz całą wkładkę, posiada wewnątrz hartowane płytki i obrotową tarczkę z otworem na klucz. Takie rozety zdecydowanie utrudniają złodziejowi pokonanie wkładek na wiele sposobów, np. rozwiercenie wkładki czy złamanie wkładki, wyjęcie i otworzenie zamka drutem.

ZAMKI ELEKTROMOTORYCZNE I SYSTEMY DOSTĘPU BEZ KLUCZA

Co raz częściej klienci wybierają drzwi z listwowym zamkiem elektromotorycznym (otwieranym elektrycznie). Taki zamek umożliwia otwieranie drzwi przy pomocy np. czytnika linii papilarnych czy klawiatury lub zdalnie przez aplikację na telefon lub SMS.

Wszystkie powyższe zabezpieczenia mechaniczne w połączeniu z systemem alarmowym działającym obwodowo (kontaktrony + czujki inercyjne) zapewnia skuteczną ochronę domu. Czujka inercyjna wykrywa już np. próbę wbijania łomu czy uderzanie w okno, czyli włącza alarm zanim intruz dostanie się do środka. Kontaktron wykrywa otwarcie okna (lub nie zamknięte okno przy wychodzeniu z domu).


Przekrój skutecznie zabezpieczonego okna - okucie antywyważeniowe zdecydowanie utrudnia wyłamanie okna, a już pierwsze wbicie łomu będzie wykryte przez czujkę inercyjną i wywoła alarm 

3. Sejf

Z dodatkowych zabezpieczeń proponuję zamontowanie w domu sejfu lub nawet dwóch małych sejfów. Nie chodzi o jakiś masywny i kosztowny sejf, ale o mały, tani sejfik na zamek szyfrowy (w marketach kosztują 100 - 150 zł). Ważne jest, aby taki sejf był bardzo dobrze przymocowany do podłoża (najlepiej do mocnej ściany lub podłogi). Jeden sejf montujemy w łatwo dostępnym dla nas miejscu (np. w garderobie) i chowamy do niego rzeczy codziennego użytku (dokumenty, kluczyki od samochodu, codziennie używaną biżuterię, zegarek, itp.). Złodziej podczas włamania "na szybko" nie jest w stanie pokonać takiego prostego zabezpieczenia. W tak prosty sposób skutecznie chronimy naszą własność.

Drugi sejf ukrywamy i przechowujemy w nim kosztowności i dokumenty, których nie potrzebujemy na co dzień.

Takie małe sejfy są skuteczne pod warunkiem solidnego przytwierdzenia do podłoża (lub zamurowania w ścianie lub podłodze).Podsumowanie

Prawidłowe zabezpieczenie domu obejmuje:

1. Okna z okuciami antywyważeniowymi + klamki z przyciskiem lub kluczykiem

2. Drzwi wejściowe z zamkiem listwowym + atestowane wkładki bębenkowe + rozety ochronne na wkładki

3. Obwodowy system alarmowy, czyli czujniki otwarcia (kontaktrony) + czujki inercyjne

4. Z dodatkowych zabezpieczeń: szyby laminowane, rolety zewnętrzne, zamki do okien połaciowych, mały sejf (lub dwa sejfy)

zewnętrzny system alarmowy